Jeśli używasz laptopa, to jesteś skazany na użytkowanie touchpada, lub trackpointu. Chyba, że zrezygnujesz z jednego i drugiego i przez USB podłączysz do laptopa zewnętrzną mysz.

Jednym z pierwszych urządzeń wskazujących w laptopach był trackpoint. Natomiast obecnie sytuacja się zmieniła i najpopularniejszym urządzeniem wskazującym jest touchpad. W tym artykule omówimy wady i zalety obydwu wskaźników.

Trackpoint

W obecnych czasach bardzo niewiele laptopów jest wyposażona w tracpoint, a praktycznie w nowych laptopach tego rozwiązania już się nie stosuje. Do laptopów posiadających ten typ wskaźnika można zaliczyć notebooki wyprodukowane przez firmy Compaq, Dell, Ibm, Toshiba. Niektóre modele laptopów firm Ibm i Dell posiadały zarówno trackpoint jak i touchpad, dzięki czemu użytkownik mógł wybrać, który typ wskaźnika mu bardziej odpowiada i z niego korzystać. Często wielu użytkowników było tak przyzwyczajonych do używania trackpointa, że przy wyborze nowego laptopa był to jeden z głównych czynników, jakim się kierowali. Mimo że trackpoint wydawał się być prymitywny, jeśli chodzi o konstrukcję to był droższy niż touchpad-y stosowane w notebokach klasy biznesowej. Trackpoint jest swego rodzaju dżojstkiem umieszczonym między klawiszami. Nałożona jest na niego specjalna gumowa nakładka. Istnieją różne kształty gumowych nakładek, przez co każdy użytkownik może wybrać coś dla siebie. Koncepcja używania jest dość prosta. Należy delikatnie nacisnąć wskaźnik i przesuwać palec w kierunku, w którym chcemy, aby przemieścił się kursor. Wiele modeli wspierało opcję klikania, w którym stosowało się nacisk na wskaźnik, jednak było to dla użytkowników trudne do opanowania i prowadziło do niezamierzonych kliknięć. Zdecydowano się więc na umieszczenie pod klawiaturą dwóch przycisków odpowiadających lewemu i prawemu przyciskowi myszy.

Zalety:

  • ciągłe przemieszczenie – można przemieścić kursor po całym ekranie bez odrywania palca od wskaźnika. Natomiast w touchpadzie niekiedy trzeba kilkakrotnie przesunąć palcem od jednej krawędzi do drugiej, podnieść palec i powtórzyć to samo aby uzyskać ten sam efekt. Chyba, że touchpad jest bardzo czuły, ale wtedy jest on mniej precyzyjny
  • łatwość dostępu – wskaźnik znajduje się na klawiaturze, między klawiszami H, G i B. Dzięki temu użytkownik mógł pisać i poruszać wskaźnikiem bez potrzeby przemieszczania rąk poniżej klawiatury jak to ma miejsce w przypadku touchpada. Było to bardzo pomocne dla programistów, przez co mogli zwiększyć swoją wydajność
  • użyteczność w grach – trackpoint może być z powodzeniem stosowanych podczas gier, jednak musimy uważać, aby zbyt mocno go nie naciskać, ponieważ może się to skończyć jego uszkodzeniem a w skrajnym przypadku nawet łamaniem (udało mi się kiedyś złamać jeden trackpoint).Minusem jest w tym przypadku to, że nie uzyskamy takiej dokładności jak przy sterowaniu myszką.
  • jest bardziej precyzyjny

Wady:

  • odbicia na matrycy – w większości laptopów posiadających trackpoint, na matrycy w miejscu styku z tracpointem był ślad, często widoczny, do którego wszyscy użytkownicy się musieli przyzwyczaić. Działo się tak dlatego że gumka trackpointa często wystaje ponad powierzchnię klawiatury i przez to odbija się na matrycy
  • jeżeli trackpoint uległ uszkodzeniu to do wymiany kwalifikowała się cała klawiatura

Touchpad

Producentem wiodącym prym w produkcji tego typu wskaźników jest firma Synapsis. Jest to bardzo delikatne urządzenie, będące specjalnie zbudowaną płytką wykrywającą każdy ruch i aktualne położenie palca. Istnieją touchpady pojemnościowe i rezystancyjne, jednak różnicy w działaniu przeciętny użytkownik nie zauważy. Wykorzystują one inną zasadę do wykrycia przemieszczenia palca, jednak wynik ich działania jest taki sam. Touchpad używa tej samej technologii, co wskaźniki stosowane w urządzeniach iPod.

Zalety:

  • niski koszt – w przypadku uszkodzenia touchpada nie ma potrzeby wymiany całej klawiatury jak to miało miejsce w trackpoincie
  • dodatkowe funkcje – touchpad mogą wspierać różne funkcje. Na przykład, w niektórych touchpadach jest zarezerwowane miejsce na przewijanie a nawet pola po naciśnięciu których dokonamy maksymalizacji i minimalizacji okna. Wiele funkcji dodatkowych jest uzależnionych od dodatkowego oprogramowania.
  • możliwość podwójnego kliknięcia – jest ono dużo łatwiejsze do wykonania niż w przypadku trackpointa. Mimo wszystko pod każdym touchpadem znajdują się dwa przyciski podobnie jak to miało miejsce w przypadku trackpointa.

Wady:

  • nie wolno przesuwać po nim przedmiotów o ostrych krawędziach, należy unikać silnego naciskania na touchpad, ponieważ po takim zabiegu będzie się kwalifikował do wymiany. Powinno się również strzec touchpad przed działaniem wody i detergentów
  • długotrwałe użytkowanie touchpada spowoduje, że w pewnych miejscach zacznie się błyszczeć, a stąd już niedługa droga do tego, aby zakwalifikował się do wymiany.
  • podczas pisania na klawiaturze możemy przypadkiem dotknąć touchpada wewnętrzną stroną dłoni, przez co kursor może nieoczekiwanie przenieść się w inne miejsce wbrew naszej woli. Niektóre laptopy są przed tym zabezpieczone, ponieważ można w nich wyłączyć touchpad po użyciu odpowiedniego skrótu klawiszowego.
Ocena Strony
Strona działa od
Wyróżnia nas
Jakość usług
Ocena
51star1star1star1star1star
Usługa
Diagnoza laptopa
Cena
PLN 0
Dostępność
Available in Stock