Każdy laptop po dłuższym okresie użytkowania będzie wymagał konserwacji, ponieważ cząsteczki kurzu unoszące się w powietrzu będą się gromadzić we wnętrzu laptopa. Najwięcej kurzu zbiera się w kanałach wentylacyjnych, ponieważ wymuszony przez wentylator przepływ powietrza nasila proces gromadzenia się kurzu na radiatorze. Zadaniem radiatora jest skuteczne odprowadzanie ciepła z grzejącego się procesora. W przypadku osadzenia się warstewki kurzu zdolność odprowadzania ciepła maleje, ponieważ kurz jest izolatorem. Często prowadzi to do głośniejszej pracy wentylatorka chłodzącego, ponieważ aby zapewnić taką samą skuteczność odprowadzania ciepła, musi on kręcić się dużo szybciej. Dodatkowo błędem popełnianym przez większość użytkowników jest położenie laptopa na łóżku na przykład na kocu lub w pościeli. Problem w tym w większości laptopów otwory wlotu powietrza znajdują się na spodzie obudowy i położenie na łóżku całkowicie blokuje swobodny przepływ powietrza, co na dłuższą metę skończy się przegrzaniem procesora i zawieszeniem komputera.
Aby się przekonać, do jakiej temperatury potrafi rozgrzać się laptop, wystarczy położyć notebooka na kolanach i pozwolić mu pracować przez dłuższy czas. Kilkukrotne przegrzanie procesora może doprowadzić do jego trwałego uszkodzenia.
Kurz osadza się również na matrycy, szczególnie staje się to widoczne w słońcu. To również kurz jest przyczyna tego, że nagle napęd DVD lub CD nie chce czytać niektórych płyt.
Czyścić, czy oddać do serwisu i zapłacić za konserwację?
Pojawia się pytanie: Co możemy zyskać po operacji czyszczenia?
- obniżenie temperatury panującej wewnątrz obudowy laptopa
-
nieznaczne wyciszenie pracy wentylatorów, ponieważ kurz osadzający się na łopatkach zwiększa opór powietrza
Pewne rzeczy możemy wyczyścić sami. Natomiast gruntowna konserwacja rozłożenia obudowy laptopa, a za to większość użytkowników się nie zabiera, ponieważ istnieje zbyt duże ryzyko połamania zatrzasków w obudowie.
Czyszczenie matrycy
Oczywiście matryce możemy pozbawić kurzu sami. Do tego celu najlepiej użyć specjalnej ściereczki do czyszczenia monitorów. Należy przy tym jednak bardzo uważać, aby nie przyciskać ściereczki do powierzchnię matrycy, ponieważ może to doprowadzić do jej wylania. Użytkownicy stosują też ręczniki papierowe lekko zwilżone płynem do polerowania szyb. Nigdy nie wolno psikać tym płynem bezpośrednio po matrycy. Może on jedynie służyć do delikatnego zwilżenia ręcznika. Po kilku wprawnych ruchach matryca będzie czysta.
Czyszczenie napędu CD lub DVD
Istnieją trzy metody czyszczenia. Można użyć:
- sprężonego powietrza
- specjalnej płyty czyszczącej
- chusteczki higienicznej, którą delikatnie przeciera się soczewkę lasera
Czyszczenie klawiatury
Bardzo pomocne jest do tego celu użycie odkurzacza. Należy jednak pamiętać, że nie wolno przy tym zbytnio naciskać na klawiaturę, ponieważ w laptopie mechanizmy, na których zamocowane są klawisze są bardzo delikatne i można przez przypadek wyłamać któryś z klawiszy. Można również użyć do tego celu sprężonego powietrza.
Czyszczenie kanałów wentylacyjnych
Tutaj sprawa zaczyna się komplikować, ponieważ kanały są schowane we wnętrzu obudowy. Można oczywiście użyć odkurzacza i sprężonego powietrza. Do wylotu kanału przykładamy ssawkę odkurzacza a do wlotu psikamy strumieniem sprężonego powietrza. Powinno pomóc. Jeśli efekt jest niezadowalający i laptop dalej się przegrzewa będziemy się z nim musieli udać do serwisu celem gruntownej konserwacji. Konserwacji takiej dokonuje się raz na kilkanaście miesięcy, w zależności od tego, w jakich warunkach używamy notebooka.
|