Czym się różni laptop od notebooka?

 

 

To tak samo jakby zapytać: Czym się różni auto od samochodu?

 

Oba słowa pochodzą z języka angielskiego i nie zostały niestety spolszczone. A tak a’propos spolszczenia, kiedyś podjęto próbę spolszczenia angielskiej nazwy 'computer'. Pamiętam jak dziś jak na jednym z wykładów profesor zapytał czy wiemy, jaki inżynierowie mieli pomysł na polską nazwę komputera. Zapadła cisza. Po chwili oczekiwania profesor stwierdził, iż był pomysł, aby nazywał się „rachuj”, bo przecież jego głównym zadaniem były operacje rachunkowe … Pomysł jednak nie doszedł do skutku i dziś posługujemy się terminem komputer.

Teraz o tym, co znaczą dosłownie słowa laptop i notebook.

Laptop jest zlepkiem dwóch angielskich słów: 'lap' – kolana, 'top' – na wierzchu. Trochę w tym prawdy, ponieważ w czasie podróży laptop najczęściej spoczywa na kolanach. Notebook znaczy dosłownie notatnik, pewnie dlatego, że jest wielkości notatnika. Wynikałoby z tego, iż nazwy wskazują na to, że laptop różni się od notebooka. Obecnie oba terminy są używane zamiennie jednak 20 lat temu sprawa przedstawiała się trochę inaczej.

Pierwotnie laptop był komputerem przeznaczonym do trzymania na kolanach. Był ciężki, pewnie przez to, iż był wyposażony we wszystko, co posiada komputer stacjonarny i do tego jeszcze w baterię. Natomiast notebook był młodszym bratem laptopa, bardziej chudym, mniejszym, i o wiele lżejszym. Jednak było to okupione brakiem napędów, krótszym czasem pracy na zasilaniu bateryjnym i malutką matrycą. Obecny postęp techniki i miniaturyzacja wszystkiego, co tylko da się zrobić mniejsze doprowadziły do tego, że współcześnie produkowane laptopy są notebookami. Niedawno, to znaczy kilka lat temu, jedno z amerykańskich czasopism komputerowych podjęło karkołomną próbę uporządkowania nomenklatury. Nomenklatura – to tak fachowo brzmi, a dokładnie oznacza nazewnictwo.

Wracając do tego czasopisma zaproponowano następujący podział:

  • laptop – waga od 5 kg do kilkunastu kg, większy od kartki A4

  • notebook – waga od 1,5 do 5 kg, wielkość A4

  • palmtop – waga do 1,5 kg, mniejszy A4

 

 

Jest jeszcze jeden system dzielący komputery przenośne na laptopy i notebooki. Według niego laptopy nie posiadają otworów wentylacyjnych na spodzie obudowy, ponieważ skoro laptop jest przewidziany do pracy na kolanach, to ich tam być nie powinno, gdyż szybko skończyłoby się to przegrzaniem procesora. czytaj więcej Natomiast w notebokach nie ma co do tego przeciwwskazań skoro takiego komputera używa się na stoliku. Pewnie w tym momencie już sprawdziłeś, gdzie w twoim komputerze przenośnym są otwory wentylacyjne i sam już wiesz, co masz. Zauważmy też , że producenci mają tendencję do wykorzystywania nazwy „Notebook”. Dlaczego? Osoby, które wiedzą, co znaczy słowo laptop są świadome, że nazwa wskazuje, iż jest to komputer przewidziany do pracy na kolanach. Niestety długotrwałe użytkowanie laptopa na kolanach może prowadzić no zaburzeń w reproduktywności, czyli do bezpłodności. Producenci nie chcą być pozywani za ewentualne szkody, jakie przynosiłoby użytkowanie notebooka na kolanach, więc unikają terminu laptop. Obecnie tylko od naszych osobistych preferencji zależy, jakim terminem będziemy się posługiwać.