Może się zastanawiasz, dlaczego w twoim laptopie wentylator pracuje przez cały czas i ani na chwilę się nie wyłącza?? Do tego bardzo szumi, ponieważ chodzi na wysokich obrotach? Co może być przyczyną takiego dziwnego zachowania wentylatora?
Cząsteczki kurzu unoszące się w powietrzu gromadzą się we wnętrzu laptopa. Proces ten trwa miesiącami. Najwięcej kurzu zbiera się w kanałach wentylacyjnych, ponieważ wymuszony przez wentylator przepływ powietrza nasila proces gromadzenia się kurzu na radiatorze. Zadaniem radiatora jest skuteczne odprowadzanie ciepła z grzejącego się procesora. W przypadku osadzenia się warstewki kurzu zdolność odprowadzania ciepła maleje, ponieważ kurz jest izolatorem. Często prowadzi to do głośniejszej pracy wentylatorka chłodzącego, ponieważ aby zapewnić taką samą skuteczność odprowadzania ciepła, musi on kręcić się dużo szybciej.
Dodatkowo błędem popełnianym przez większość użytkowników jest położenie laptopa na łóżku na przykład na kocu lub w pościeli. Problem w tym, że w większości laptopów otwory wlotu powietrza znajdują się na spodzie obudowy i położenie na łóżku całkowicie blokuje swobodny przepływ powietrza, co na dłuższą metę skończy się przegrzaniem procesora i zawieszeniem komputera.
Aby się przekonać, do jakiej temperatury potrafi rozgrzać się laptop, wystarczy położyć notebooka na kolanach i pozwolić mu pracować przez dłuższy czas. Jeżeli nie blokujesz swobodnej cyrkulacji powietrza a laptop niedawno przeszedł konserwację, to przyczyną może być niewłaściwie założony radiator lub utrata właściwości pasty termoprzewodzącej znajdującej się pomiędzy chipsetem i radiatorem.
Głośna praca wentylatora może być spowodowana zużyciem łożysk w wentylatorze, przez co taki wentylator będzie się jedynie nadawał do wymiany. Wentylatorów w laptopie może być kilka, ponieważ również radiator chłodzący kartę graficzną niekiedy posiada wentylator.