Słowem wstępu

Kserokopiarka cyfrowa jest to maszyna wytwarzająca papierowe kopie dokumentów i innych obrazów. Większość obecnych kserokopiarek korzysta z technologii o nazwie xerography, czyli z suchego procesu nakładania tonera, a następnie utrwalania go przy użyciu ciepła. Kopiarki mogą wykorzystywać także inne technologie, takie jak technologia Ink Jet polegająca na używaniu pojemników z ciekłym tuszem, tak jak to ma miejsce w drukarce atramentowej. W ostatnich latach wszystkie nowe kserokopiarki są produkowane jako kserokopiarki cyfrowe, zastępując tym samym starsze analogowe modele. Często wyposażone są w pamięć służącą do przechowywania skanowanych obrazów, dzięki czemu procesy skanowania i drukowania mogą się odbywać niezależnie.

Budowa kserokopiarki cyfrowej

Cyfrowa kserokopiarka składa się ze zintegrowanego skanera, drukarki laserowej, oraz mikroprocesora obudowanego odpowiednimi peryferiami w celu sterowania procesem kopiowania. Pod szybą na której kładzie się kopiowany dokument przesuwany jest po specjalnych szynach moduł w skład którego wchodzi świetlówka i cyfrowa optyka. światłoczuła matryca, będąca elementem cyfrowej optyki przetwarza skanowany obraz na postać cyfrową. Ten strumień danych jest następnie przetwarzany przez procesor, który komunikuje się z użytkownikiem kserokopiarki za pomocą ekranu i odpowiedniej klawiatury sterującej. Zadaniem procesora jest między innymi sterowanie silnikiem krokowym, przesuwającym moduł ze świetlówką, dzięki czemu moduł na świetlania przesuwa się w precyzyjnie wyznaczonych granicach. Obraz w postaci cyfrowej wędruje do modułu drukującego składającego się z kasety z tonerem, w której za pomocą wiązki światła pochodzącej z diody sterowanej przez procesor naświetlony zostaje bęben OPC. Bęben ten w odpowiednich miejscach przyciąga na swoją powierzchnię toner, który jest nakładany na przeciwnie naelektryzowaną kartkę. Kartka z nałożonym tonerem trafia do modułu wygrzewającego zwanego również wywoływaczką lub fuser-em, w którym następuje utrwalenie tonera. Utrwalenie tonera następuje pod wpływam kontaktu kartki z rozgrzanym do temperatury około 200 stopni Celsjusza wałkiem. Pod wpływem takiej temperatury toner się roztapia i wnika w powierzchnię kartki. Po wystygnięciu toner przywiera do powierzchni kartki. Toner nie rozpuszcza się nawet pod wpływem działania wody.

Zalety kserokopiarki cyfrowej

Kserokopiarka cyfrowa posiada wiele zalet, takich jak automatyczna poprawa jakości obrazu oraz możliwość skanowania obrazów, niezależnie od postępu procesu drukowania. Niektóre kopiarki cyfrowe mogą funkcjonować jako szybkobieżne maszyny skanujce i drukujące. Takie modele zazwyczaj posiadają kartę sieciową dzięki czemu mają możliwość wysyłania dokumentów pocztą elektroniczną lub udostępniają je na serwerach plików. Karta sieciowa pozwala również na wykorzystanie ksera cyfrowego jako drukarki podłączonej do sieci komputerów PC, dzięki czemu takie ksero pełni funkcje drukarki sieciowej. Dużą zaletą kserokopiarki cyfrowej jest możliwość zastosowania w niej automatycznego podajnika podawania zwanego w skrócie ADF. Podczas kopiowania na raz kilkuset stron, nie ma potrzeby za każdym razem ręcznie przekładać kartek, ponieważ zrobi to za nas moduł podajnika papieru ADF. Ponadto kiedy wykonywanych jest wiele kopii jednej strony, w kserokopiarce cyfrowej skanowanie każdej strony odbywa się tylko raz, a następnie procesor po zapisaniu w pamięci skanowanego obrazu pozwala na wydrukowanie go dowolną ilość razy. Jeżeli ksero posiada moduł duplex służący do automatycznego odwracania kartki bez ingerencji użytkownika, to po wyjściu z modułu wygrzewania kartka po odwróceniu na drugš stronę przez specjalny system wałków z powrotem trafia do podajnika papieru skąd znów wędruje do kasety z tonerem.

Zobacz także Kserokopiarka analogowa