Pewne przysłowie powiada: Tanio kupił – dwa razy kupił. Dlaczego? Ponieważ szybkie i nieprzemyślane kupowanie taniego notebooka może się skończyć dużym rozczarowaniem i koniecznością sprzedania go i kupienia innego.
Laptop w przeciwieństwie do komputera PC jest sprzętem, w którym awaria jednego z podzespołów wymaga oddania go do serwisu i kończy się często wysokimi kosztami napraw pogwarancyjnych. Dlatego bardzo ważna jest jakość podzespołów wchodzących w skład notebooka.
Firmy liczące się na rynku takie jak IBM, Dell, Toshiba, HP produkują laptopy od kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu lat. W tym czasie firmy te wprowadziły już na rynek ogromną ilość laptopów. Nie mogło być w tym wypadku miejsca na wpadki, ponieważ użytkownicy szybko by się zniechęcili. Dlatego laptopy musiały przejść przed sprzedażą wiele testów, przez co do użytkowników trafiały sprawdzone egzemplarze. W tych laptopach każdy szczegół jest efektem wieloletnich badań i ciągłego ulepszania jakości stosowanych podzespołów. Nie może być mowy o stosowaniu podzespołów niesprawdzonych.
Dobra jakość pociąga za sobą wysoką cenę
, ponieważ testowanie sprzętu jest również związane z kosztami.Nowe laptopy, dobrej jakości, wyprodukowane przez znaną firmę są niestety drogie.
A co wtedy, gdy decydujemy się na zakup używanego laptopa?
Przy wyborze powinniśmy zwrócić baczną uwagę na pochodzenie kupowanego laptopa, ponieważ zakupy na giełdzie od nieznanego nam sprzedawcy są bardzo ryzykowne. Najlepiej kupować tylko u znanych i sprawdzonych sprzedawców.
Obecnie na rynku wtórnym laptopów laptopy pochodzą z dwóch źródeł:
-
prywatni użytkownicy wymieniający laptopa na nowszy
- firmy sprzedające laptopy poleasingowe
W obu przypadkach zależność cena/jakość wypada bardzo korzystnie dla użytkownika, ponieważ za nieduże pieniądze można nabyć dobrej jakości sprawdzony sprzęt wyprodukowany przez liczącego się na rynku producenta. Notebooki takie są w dobrym stanie technicznym a kosztują dużo mniej od nowych.
Najlepiej poświęcić trochę czasu i dobrze się zorientować w temacie zamiast kupować pierwszy lepszy. Dobrze jest sprawdzić ceny na aukcjach i porównywarkach cenowych. Kluczowa rola to zastosowanie. Nie ma potrzeby „wytaczać armaty na malutkiego owada”. Kilkuletni komputer używany nadal będzie przydatny do aplikacji biurowych i domowych zastosowań.
Warto również poczytać opinie użytkowników posiadających już jakiś czas model laptopa, który właśnie zamierzamy kupić. Dobrze jest również zorientować się w kwestii dostępności części zamiennych jak również ich cen. Nie warto kupować laptopa nieznanej firmy o dobrych parametrach, niezależnie czy jest on nowy czy używany. Lepiej kupić markowy o słabszych parametrach. Nie ma wtedy problemu ze sterownikami i ewentualnym serwisem oraz dostępnością podzespołów zamiennych. Laptopy mało znanych firm kuszą niskimi cenami potencjalnych nabywców, jednak w tym przypadku z niską ceną przeważnie idzie niska jakość stosowanych w tych notebokach podzespołów. Często po zakupie takiego laptopa i wystąpieniu po okresie gwarancyjnym usterek koszty napraw są dość wysokie ze względu na słabą dostępność części zamiennych takich jak płyta główna czy matryca. Po dodaniu kosztów napraw można szybko dojść do wniosku, że lepszym rozwiązaniem było kupienie laptopa wyprodukowanego przez znaną i cenioną na rynku firmę. Podsumowując w nowych markowych laptopach wysoka jakość idzie w parze z wysoką ceną, natomiast w używanych laptopach dobrych firm wysoka jakość idzie w parze z dużo niższą ceną.